poniedziałek, 28 stycznia 2013

10 próśb nadpobudliwego dziecka

1. Pomóż mi się skupić na jednej czynności. Proszę ucz mnie też poprzez zmysł dotyku. Potrzebuję, abyś prowadził mnie za rękę.
2. Potrzebuję wiedzieć, co zdarzy się za chwilę. Proszę stwórz mi bardzo uporządkowane otoczenie, gdzie wszystko będzie podporządkowane stałym zasadom. Daj mi wyraźnie znać gdyby nastały zmiany.
3. Poczekaj na mnie, ja ciągle jeszcze się zastanawiam. Proszę pozwól mi działać w moim własnym tempie. Jeśli zacznę się spieszyć, na pewno coś pomylę lub zrobię błąd.
4. Jestem w kropce, nie potrafię tego zrobić. Proszę zaproponuj mi możliwości wyjścia z trudnej dla mnie sytuacji. Potrzebuję dowiedzieć się jak można iść dalej, droga jest zablokowana.
5. Czy to jest dobrze? Ja potrzebuję to od razu wiedzieć. Zaraz po tym, jak coś zrobię, szybko i szczegółowo pochwal to, co było dobrego w mojej pracy.
6. Nie zapomniałem, ja tylko za pierwszym razem nie usłyszałem Cię. Proszę dawaj mi tylko jedno drobne polecenie na raz. Poproś mnie, abym powtórzył Ci, co usłyszałem przed chwilą.
7. Nie pomyślałem, mnie już nie było. Proszę przypomnij mi, abym się zatrzymał, pomyślał i dopiero potem działał.
8. Ja zawsze pracuję tylko w danej chwili. Proszę dawaj mi tylko krótkie etapy pracy do wykonania, tak abym sam mógł ocenić, kiedy dojdę do końca.
9. Wiem - znowu wszystko zrobiłem źle! Nagradzaj mnie choć za część dobrze wykonanego zadania, za poprawę, doskonalenie się, a nie za bycie doskonałym.
10. Dlaczego zawsze na mnie krzyczysz? Proszę doceń mnie jeśli zrobię coś dobrze, pochwal jeśli uda mi się odpowiednio zachować. Przypomnij mi o moich dobrych i mocnych stronach, kiedy mam zły dzień.

Wiem, że potrafię być męczący, ale czuję, że rosnę, kiedy okazujesz mi, jak mnie kochasz.

A. Kołakowski "Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci".

    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz