środa, 5 lutego 2014

Mutyzm wybiórczy (selektywny)

Mutyzm - brak lub ograniczenie mowy przy jednoczesnym zachowaniu jej rozumienia.

Mutyzm wybiórczy (selektywny), to zaburzenie wieku dziecięcego polegające na tym, że dziecko nie mówi w wybranych sytuacjach życiowych lub wobec niektórych osób, mimo że:
  • nie ma zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu narządów mowy
  •  nie cierpi na dysfunkcje mózgowe
  • umie mówić i komunikuje się w określonych sytuacjach np. wśród najbliższych
Mutyzm wybiórczy jest zaburzeniem psychicznym. Przyczyną mutyzmu są zaburzenia lękowe wieku dziecięcego. Dziecko nie mówi bo się boi. Rodzice, nauczyciele mogą mylić mutyzm z nieśmiałością, autyzmem. Dzieci z mutyzmem wybiórczym potrafią wypowiadać się płynnie i elokwentnie, ale tylko w określonych sytuacjach np. dziecko rozmawia z rodzicami, ale nie rozmawia z rówieśnikami w przedszkolu czy w szkole.
 Na pytanie rodzica: dlaczego nie odzywasz się do kolegów, nauczycieli w przedszkolu, szkole, dziecko odpowiada: wstydzę się, boję się, zaciska mi się gardło, nie mogę powiedzieć.

Jeżeli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma mutyzm wybiórczy, zgłoś się do terapeuty. W terapii dzieci cierpiących na mutyzm najważniejsze jest zwiększenie poczucia własnej wartości, dodanie dziecku odwagi i śmiałości oraz pokonanie lęku przed kontaktem werbalnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz